Média megjelenéseink



SZENT IVÁN-NAPI TÜNDÉRÜNNEP BAJNÁN
2016. JÚNIUS 30. 09:06

2016. június 24-én a Bajnai Zöld Tündérek Öko- és Szabadidő Egyesület a Csima Hagyományéltető Egyesület és a Bajnai Természetjáró és Szabadidő Egyesület közreműködésével, Bajna Község Önkormányzatának támogatásával Szent Iván-napi Családi Tündér-Manó Napot tartott Bajnán, az Alkotóház udvarán (2525 Bajna, Gróf Sándor Móric u. 3.). Az egyesület tündérei hagyományt teremtve immár harmadik éve idézték meg a mesevilágot a településen eme jeles napon.
A Bajnai Zöld Tündérek Öko- és Szabadidő Egyesület – mely idén csatlakozott a Nemzeti Művelődési Intézet IV. Kulturális Közfoglalkoztatási programjához – vezetője Bagó Zoltánné, aki a Művelődési Intézet közösségi koordinátora is egyben. Az egyesület ökokörként működik, fő célkitűzése a környezettudatosságra nevelés és az újrahasznosítás fontosságának hangsúlyozása különféle családi és kézműves foglalkozásokon.
2016. június 24-én harmadik alkalommal tartottak Tündérnapot, ezzel ünnepelve meg az év legrövidebb éjszakáját. A programnak a bajnai Alkotóház adott otthont, a Zöld Tündérek munkáját pedig a Csima Hagyományéltető Egyesület segítette. A rendezvényt rajzpályázat előzte meg, amelynek témája szintén a tündérvilág volt: a 3-11 éves korosztálynak Dánielfy Anna SáraTündérország című versét kellet papírra vinniük, míg a nagyobbak Horváth Piroska Tavaszi mese a tündérkertről… című alkotása nyomán készíthették el alkotásaikat. A rajzverseny eredményhirdetésére este került sor, valamennyi induló jutalomban és oklevélben részesült, a zsűri és a közönségszavazás által legjobbnak ítélt munkák alkotói pedig ajándékcsomagot vehettek át.
A teljes ráhangolódást segítette, hogy a programon szorgos hajszobrászok varázsoltak lenyűgöző frizurákat kicsiknek, nagyoknak és szüleiknek egyaránt, így mindenki igazi tündérként vehetett részt a sokszínű programon. Több helyszínen folyt a munka: hol tündérszárnyak készültek, hol agyagmanók és -angyalkák kerültek ki a szorgos kezek alól, de lehetett csillámló karkötőt és – a fiúk legnagyobb örömére – papír focikaput is készíteni. Emellett az udvar különböző pontjaira kihelyezett pokrócokon kényelmesen helyet foglalva próbálhatták ki az érdeklődők az egyesület által készített öko-játékokat. Volt tojástartóból készült memóriajáték, pillepalackból labdafogó tölcsér, WC-papír gurigából készült macskás társasjáték és horgászmedence, amelyből aranyló hungarocellhalakat pecázhattak ki az ügyes horgászok.
A hatalmas sikernek örvendő óriásszappanbuborék-készítők nemcsak a gyerekeket, de a felnőtt látogatókat is elbűvölték. A játékok mellett csillámtetoválást és arcfestést is lehetett kérni, amelyek főként a gyerekek körében voltak népszerűek, akik így igazán varázsos, csillogó külsővel térhettek haza. A kora estig tartó rendezvényt a rajzverseny eredményhirdetését követő tűzgyújtás és tűztánc zárta, majd az éjszakában fényt adó lámpás átadásával megkezdődött az éjszakai túra a Bajnai Természetjáró és Szabadidő Egyesület vezetésével.

Szénási Szimonetta





























































































TATAI TÜNDÉR-MESE FESZTIVÁL

2016. JÚLIUS 28. 09:40

2016. július 23-án először került megrendezésre a Tatai Tündér-Mese Fesztivál Tatán, a Pezsgőgyári Lovaspályán a Palmetta Alkotó Műhely szervezésében, a Nemzeti Művelődési Intézet partnerszervezetének, a Fellner Jakab Kulturális Egyesületnek a közreműködésével.  
Hanákné Geng Viola, a Palmetta Alkotó Műhely elnöke és a Fellner Jakab Kulturális Egyesület gazdasági vezetője, illetve Répássyné Hrutka Irén, a Palmetta Alkotó Műhely titkára volt a két főszervező, az ő munkájuk és számos segítőjük révén valósulhatott meg a családi fesztivál. A program célja a hagyományok megőrzése, amely a legkönnyebben a gyerekeken keresztül, a mesék világával érhető el. A Palmetta Alkotó Műhely ősztől TündérFészek Klubot indít a fesztivál elemeivel: mozgással, étkezéssel, helyi termékekkel, gyermekfoglalkoztatással és természetesen tündérmesével.
Felnőtt és gyermek egyaránt jól érezhette magát ebben az ősi hitvilágunk titokzatos, földöntúli lényeit megidéző sokadalomban. A gyerekek például a Bajnai Zöld Tündérek 7próbájával tehették próbára ügyességüket, de számos más foglalkoztató program között is válogathattak. A gazdag kínálatban akadtak népi és társasjátékok, Varázsműhely, valamint a Nagyi Kuckó, ahol mesével várták a gyerekeket. Ezen kívül volt még nemezelés, ékszerkészítés, korongozás, levendulás foglalkozás, csuhévirág-készítés, sőt a bátrabbak kipróbálhatták az ólomöntést és az íjászatot is.
A látogatók különböző kézműves termékek gazdag kínálatából választhattak vásárfiát. A TIT csillagvizsgálója támogatásával a Napot tanulmányozhatták az érdeklődők. Ki lehetett próbálni továbbá a meridiántornát, a Hármashangzat családi zenekar pedig középkori és reneszánsz dallamokat játszott a fesztivál zenei aláfestéseként. A Palmetta Alkotó Műhely az Emlékezés Sátrával idézte meg az ősi tudás, a népi bölcselet őrzőit, elhunyt mesemondóinkat. A fesztivált Márkus Gábor tündérhagyomány-kutató történetei koronázták meg, előadását mesés tatai képekkel illusztrálta. Zárásként Kelemen Petra Piroska felvidéki mesemondó, valamint Jakab András és Kurdi Gábor lépett fel. A fesztivál fővédnöke Beró Henrietta alpolgármester asszony volt, aki egyúttal a főtündér szerepét is betöltötte, öltözete is ezt szimbolizálta. Így nyilatkozott a programról: „Nagyon hasznos, ha a gyerekek sok mesét megismernek, mert azokon keresztül megtanulják használni az építő fantáziát, megismerik a jó és a rossz közötti különbséget, fejlődik a problémamegoldó képességük és a kreativitásuk is. Fontos, hogy minél több gyermek hallgasson meséket, legyenek mesemondóink és minél jobban megismerjék a kicsik az ősi magyar hagyományokat.”
A fesztivállal egy időben látogatható volt a Pezsgőgyár is, amelyet az Esterházyak építettek, akik kiváló szakembereket foglalkoztattak, emellett aktív közösségi és kulturális életet éltek. Ez a lelkület az Esterházy Pezsgőgyár többféle funkciójának kialakításában is jól megmutatkozott. A mai tulajdonosok vezetésével a látogatók megcsodálhatták a különleges megoldásokat rejtő épületet, ahol egykor az Esterházyak pezsgőt gyártottak, gabonát tároltak és báloztak.


Írták: Csabjánszkyné Márkodi Csilla közösségi munkás és Hanákné Geng Viola, Palmetta Alkotó Műhely – elnök, Fellner Jakab Kulturális Egyesület – gazdasági vezető

Fotó: Csabjánszkyné Márkodi Csilla









































































Tata honlapján:
Tatai Tündér-Mese Fesztivál http://tata.hu/15822/tata_a_tundervaros

Tata, a tündérváros…






A Pezsgőgyári lovaspályán rendezte meg a Palmetta Alkotó Műhely a Tatai Tündér - Mese, a tiszta minőségek családi fesztiválját szombaton délután Tata Város Önkormányzata, a Tatai Városkapu Zrt., a Tatai Városgazda Kft, a Tatai Televízió és a Pezsgőgyár támogatásával.
A szervezők célja a hagyományos értékek közvetítése volt, a csillagmeséken keresztül. Hanákné Geng Viola, a fesztivál ötletadója és egyik fő szervezője elmondta:- a most megújuló Palmetta Alkotó Műhely több tagja is foglalkozik mesékkel, s ezzel a programmal szeretnének hagyományt teremteni, ősztől pedig terveik szerint Tündérfészek Klubot indítanak, mely a meséken alapulva szintén a hagyományos, természetes értékek közvetítésével foglalkozik majd, hiszen Tata városa is komoly tündérhagyományokkal rendelkezik.
A fesztivál fővédnöke, dr. Beró Henrietta alpolgármester úgy nyilatkozott:- nagyon hasznos, ha a gyerekek sok mesét megismernek, mert azokon keresztül megtanulják használni az építő fantáziát, megismerik a jó és a rossz közötti különbséget, fejlődik a problémamegoldó képességük és a kreativitásuk is. Fontos hogy minél több gyermek hallgasson meséket, legyenek mesemondóink, és minél jobban megismerjék a kicsik az ősi magyar hagyományokat - mondta az alpolgármester.
A programban számos foglalkoztatót, például nemezelést, társas és népi játékokat, csuhévirág és ékszer készítést, ólomöntést próbálhattak ki az érdeklődők, akik helyi termékeket - többek között sajtokat, borokat, mézeket és lekvárokat is kóstolhattak. A helyszínen fellépett Kelemen Petra Piroska felvidéki mesemondó, és interaktív előadásával a tatai tündér hagyományok kutatója, Márkus Gábor is.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése